غربالگری سرطان

غربالگری سرطان

آیا انجام غربالگری سرطان برای همه افراد الزامی است؟

غربالگری سرطان یعنی چه و چرا باید آن را انجام داد؟

با مطالعه نمودن این مقاله خواهید توانست به پاسخ بسیاری از سوالات خود در مورد غربالگری سرطان اطلاع پیدا نمایید. بهتر است که این مقاله را انتها مطالعه کنید تا بیشتر در مورد غربالگری سرطان بدانید.

دانشمندان درحال توسعه آزمایشاتی هستند که به شناسایی انواع خاصی از سرطان ها کمک می کنند، این پروسه کمک می کند تا علائم ظاهری سرطان را در مراحل اولیه تشخیص دهند. هدف از غربالگری سرطان عبارتند از:

کاهش  دادن تعداد افرادی که از این بیماری می میرند و درمانی ندارند.

کاهش تعداد افرادی که بیماری را توسعه می دهند؛ تا به مراحل پیشرفته نفوذ پیدا نکنند.

غربالگری-سرطان-1

انواع  تست های غربالگری سرطان

CDC از غربالگری برای سینه، گردن رحم، کولورکتال (کولون) و سرطان ریه و… را می توان نام برد.

سرطان پروستات

غربالگری در سرطان پروستات به گونه ی است که پزشک با یک دستکش روغنی آن را وارد رکتوم می کند و به بررسی وجود توده یا تومور در سطح پروستات می پردازد. این تست را اغلب برای آقایان بالای ۴۰ سال تجویز می کنند. گاهی اورولوژ اقدام به اندازه گیری PSA (نوعی پروتئین)  در پروستات می پردازد تا هر گونه شی مشکوکی را که نیاز به آزمایش بیشتری دارد را بررسی نماید.

سرطان پستان

ماموگرام بهترین راه برای پیدا کردن سرطان سینه در اوایل این بیماری می باشد. در این روش با استفاده از اشعه ایکس اقدام به تشخیص سرطان در سینه می کنند. اغلب این تست را خانم های بالای ۴۰ سال باید انجام دهند اما زمانی که سن به ۷۰ سال برسد، باید هر سه سال یک بار تکرار نمایند.

سرطان دهانه رحم

آزمایش پاپ اسمیر می تواند سلول های غیر طبیعی در رحم را پیدا کند که ممکن است به سرطان تبدیل شوند. آزمایش HPV به دنبال ویروس پاپیلومای انسانی است که می تواند این تغییرات سلولی را ایجاد کند. آزمایشات پاپ اسمیرهمچنین می توانند سرطان دهانه رحم  زود هنگام را پیدا کند. این روش با گرفتن نمونه از دهانه ی رحم قابل انجام می باشد که درد و ناراحتی برای فرد به همراه ندارد.

سرطان کولورکتال (کولون)

سرطان کولورکتال تقریبا همیشه از پولیپ پیش سرطانی (رشد غیرطبیعی) در روده بزرگ یا  روده ای راست ایجاد می شود. غربالگری سرطان به بررسی و یافتن پولیپ می پردازد. با انجام این پروسه می توان گفت که قبل از این که سلول ها به  سرطان تبدیل شوند، قابل دفع شدن می باشند. آزمایش های غربالگری همچنین می توانند سرطان کولورکتال  زود هنگام را پیدا کنند.

سرطان ریه

سالانه غربالگری سرطان ریه با توموگرافی کامپیوتری با دوز کم (LDCT) برای افرادی که سابقه سیگار کشیدن شدید دارند ، انجام می شود.

چکیده مطلب

در صورتی که بیمار این تست های غربالگری سرطان را انجام دهد و جواب منفی باشد، خیالش آسوده می باشد، اما در صورت مثبت بودن جواب آزمایش دال بر سرطان قطعی نمی باشد و ممکن است علائم اولیه که هنوز هیچ نشانه ی را ظاهر نکرده است را مهار نماید. باید بگوییم در صورتی که جواب مثبت باشد نباید این پروسه را تکرار نکرد، بلکه به منظور بررسی سلامت باید هر چند وقت یک بار انجام شود، تا فرد از میزان سلامتی خودش مطلع شود. توصیه می کنیم این نوع غربالگری سرطان باید در کل کشورها هم چون واکسیناسیون نهادینه شود تا افراد مجبور به انجام آن شوند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ای سرطان و انواع سرطان ها بهتر است به یک انکولوژیست باتجربه و حاذق مراجعه شود که ما در اینجا دکتر علیرضا احمدی را معرفی می نماییم. شماره مطب: ۷۱۰۶۲۵۰۰

باتشکر سایت دکتر علیرضا احمدی فوق تخصص سرطان و انکولوژیست

برخی مقالات مرتبط

سرطان غدد لنفاوی

سرطان خون

سرطان پستان

سرطان گوارش

و…

2 thoughts on “غربالگری سرطان

 1. afsaneh - دی ۱, ۱۳۹۷ در ۷:۵۴ ق.ظ

  دکتر جان
  من مشکوک به سرطان دهانه ای رحم هستم. خواست بدونم حتما باید برای غربلگری سرطان از آزمایش پاپ اسمیر استفاده کنم؟

  پاسخ
  • drahmadi - دی ۱, ۱۳۹۷ در ۸:۲۱ ق.ظ

   سلام بله اولین تست لازم پاپ اسمیر است که توسط متخصص زنان انجام میشود.

   پاسخ

پاسخ

یک × چهار =