سرطان گوارش

سرطان گوارش

درمان سرطان گوارش چگون است؟
چه زمانی باید به سرطان گوارش باید شک کنیم؟
سرطان گوارش چیست و چه علائمی ایجاد می کند؟
آیا سرطان گوارش در مراحل اولیه قابل پیشگیری است؟

سرطان گوارش از جمله سرطان هایی است که به سرطان روده (خواه روده کوچک و خواه روده بزرگ) و سرطان معده سرچشمه می گیرد، این سرطان از رواج بسیار زیادی برخوردار می باشد و امروزه افراد زیادی به این بیماری مبتلا می شوند.
سرطان منشاء گرفته از دستگاه گوارش از جمله شایع ترین سرطان های سراسر جهان می باشد و هرسال بیش از ۷/۲ میلیون نفر در سراسر جهان در اثر ابتلا به این سرطان فوت می کنند. سرطان های گوارشی به صورت عمده بدخیمی های اپی تلیالی- کارسینوم- با الگوهای پاتولوژیک تعریف شده از تغییرات نئوپلاستیک می باشد. ریسک فاکتورها و تظاهرات مختص مکان سرطان است و اداره ای آن معمولا شامل چندین مدالیته به صورت جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی می باشد. عوامل مرتبط با موربیدیته از این سرطان ها در ارتباط با عوارض بدخیمی مانند: انسداد روده و مجرای صفراوی و سوء تغذیه به علت اختلالات آناتومیک و فیزیولوژیک سیستم هاضمه می باشد. بنابراین مداخلات جهت تسکین علائم و تغذیه کافی اجزای مهم مراقبت می باشد.

سرطان مری (ایپدمیولوژی)

روند جمعیت سرطان مری به آرامی در حال افزایش است که در اغلب کشورها بروز کارسینوم سلول سنگفرشی مری در حال کاهش اما بروز آدنوکارسینوم مری در حال افزایش است. این تغییرات نشان دهنده روند دموگرافیک ریسک فاکتورها است. شیوع تنباکو و استفاده از الکل در ارتباط با نوع اول می باشد که در حال کاهش است ولی چاقی، رفلاکس و سندرم متابولیک با نوع دوم همراهی دارد که در حال افزایش می باشد.

سرطان-گوارش

سرطان مری (پاتولوژی)

کارسینوم سلول سنگفرشی به طور شایع در قسمت فوقانی مری دیده می شود و مشابه سرطان سر و گردن از آسیب مخاطی مزمن به وسیله کارسینوژن های موجود در دود سیگار ایجاد و با استفاده از الکل بدتر می شود. آدنوکارسینوم معمولا در زمینه ای رفلاکس اسیدی مزمن و در زمینه ای مری بارت ایجاد می شود و منجر به متاپلازی اپی تلیال در دیستال مری و در جانکشن معدی مری می شود. افراد با مری بارت خطر ۱۲% در سال برای ایجاد این بیماری و ۱۱ برابر بیشتر از جمعیت عمومی را دارند.

علل سرطان گوارش

علامت اصلی سرطان گوارش یا همان سرطان مری را می توان در دیسفاژی بررسی نمود. بیماری ریفلاکس معدی – مری طول کشنده اغلب در آدنوکارسینوم حضور دارد. کاهش وزن غیرعمدی به علت کاهش دریافت و سایر فاکتورها یک همراهی بالینی شایع می باشد.

تشخیص سرطان گوارش

آندوسکوپی همچنان به عنوان تست تشخیصی ارجح می باشد. دیدن توده ها و نامنظمی مخاطی باعث تشخیص بالینی سریع می شود. بیوپسی مناطق و نواحی مشکوک، تایید بافتی را فراهم می نماید. سونوگرافی آندوسکوپی یک مدالیته مفید در ارزیابی در مرحله بندی اجزای T و N (عمق تهاجم تومور به دیواره مری و پشت آن و درگیری لنف نودهای اطراف به ترتیب) است. FNA لنف نودهای مشکوک می تواند منجر به بهبود مرحله بندی N شود. تصویر برداری برای بیماری سیستمیک (مرحله بندی M ) قبل از اين كه نقشه ىرمانی مشخص شود ترجيحا با CT اسکن با ماده حاجب انجام می شد.

سرطان-گوارش2

درمان سرطان گوارش

اگر سرطان گوارش (مری) درابتدا تشخیص داده شود (مرحله I) رزکسیون جراحی، درمان انتخابی است. ازوفاژکتومی می تواند از طریق ترانس توراسیک یا ترانس هیاتال با نتایج بالینی قابل مقایسه انجام شود. برای بیماری پیشرفته لوکال ومدالیته درمانی چند گانه نیاز است که این درمان شامل شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی می باشد. کمورادیاسیون ترکیبی با استفاده از ۵ فلورواوراسیل و سیسپلاتین همچنان درمان استاندارد سرطان سلول سنگفرشی می باشد. در این شرایط جراحی ممکن است مورد استفاده قرار نگیرد به ویژه برای تومورهای مری گردنی، چراکه کمورادیاسیون کنترل خوبی از بیماری فراهم می آورد. برای آدنوکارسینوم های دیستال مری و جانکشن معدی – مری روش های استاندار قابل مقایسه وجود دارد که شامل کموتراپی قبل عمل با استفاده از اپی روبیسین، سیسپلاتین و SFU ، کمورادیاسیون پیش از عمل با استفاده از پاکلیتاکسل و کربوپلاتین یا جراحی و به دنبال آن کموتراپی و رادیاسیون با استفاده از رژیم های مبنی بر SFU هستند.
برای بیماری پیشرفته (مرحله IV ) کموتراپی ترکیبی می تواند منجر به بهبود بقا شود. تراس توزومب یک آنتی بادی مونوکلونال در برابر یک گیرنده سطحی سلول جهت پیام رسانی پرولیفراسیون سلولی است؛ عمل می کند. افزودن این دارو به کموتراپی استاندارد در آدنوکارسینوم جانکش معدی – مری که بیان بیش ازحد HER2 رانشان می دهد، مفید است. مراقبت های حمایتی و اقدامات تسکینی برای دیسفاژی شامل رادیاسیون موضعی یا قرار دادن یک لوله تغذیه ای می تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

پیش آگهی از سرطان گوارش

مرحله اولیه سرطان گوارش (مری %۹ قابل درمان است) میزان درمان برای بیماری پیشرفته موضعی کمتر است و بیماری متاستاتیک همچنان غیر قابل درمان است. میزان بقای ۵ ساله با درمان مناسب برای مراحل ۱،۲،۳،۴ به ترتیب ۵۰%،۳۰%،۴۰%، ۷۰% می باشد، برای این منظور درمان سریع را باید انجام داد.
شایان ذکر است که بگوییم اغلب افراد از روی خود سر و بدون مراجعه به پزشک معالج از داروهای طب سنتی و روش های خانگی برای درمان این بیماری خطرناک استفاده می کنند که اقدامی نادرست می باشد و حتما باید با مراجعه به یک پزشک معالج از پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایند و درمان را فورا آغاز کنند؛ اغلب اوقات افراد و بیماران گمان می کنند که سرطان گوارش با مراجعه به پزشک  یا یک متخصص انکولوژی و مصرف مرتب دارو قابل درمان است در حالی که باید بگوییم به منظور حذف کامل این بیماری باید از تمام روش های درمانی که دکتر حاذق تجویز می کند پیروی نمایند، تا سلول های بیمار به دیگر نقاط بدن نفوذ پیدا نکند.

باتشکر سایت دکتر علیرضا احمدی

پاسخ

سه × یک =