سرطان پوست

سرطان پوست

آیا سرطان پوست باعث ایجاد خارش می شود؟

سرطان پوست چگونه تشخیص داده می شود؟

امروزه بیماری سرطان بعد از تصادفات و بیماری های قلبی و عروقی، سومین علت مرگ و میر در ایران به حساب می آید. سرطان پوست به رشد غیر طبیعی سلول های ناسالم در سطح پوست گفته می شود. این عارضه اغلب در مناطقی که در معرض اشعه های نور خورشید قرار دارند، توسعه می یابد. سرطان پوست در تمام  افراد و با تمام  رنگ ها و نژادها ایجاد می شود و بیمار بدان مبتلا می شود. این نوع سرطان بیشتر برای افرادی که دارای پوست نرم و لطیف هستند به راحتی  دچار آفتاب سوختگی می شوند و در نتیجه خطر سرطان پوست در آنان افزایش پیدا می نماید. سرطان پوست در افرادی که AK را دریافت می کنند معمولا بیشتر رخ می دهد.

سرطان-پوست

اکثر افراد بعد از ۴۰ سالگی عروق اولیه خود رااز دست می دهند، در نتیجه بعد از چند سال  قرار گیری در معرض تابش آفتاب باعث ایجاد عروق خونی در آنان خواهد شد. AK ها معمولا روی پوست ایجاد می شود که در معرض نور خورشید قرار می گیرند مانند سر، گردن، دست و ساعد.

 از آنجایی که AK می تواند به یک نوع سرطان پوستی به نام کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) صورت گرفته باشد، درمان  در این نوع سرطان بسیار مهم است.

انواع سرطان پوست

سرطان پوست به سه قسم تقسیم می شود از جمله:

  • ملانومای بدخیم
  • سرطان سلول های سنگ فرشی
  • سرطان پایه

کارسینوم سلول پایه  (BCC)

این عارضه نوعی از شایع ترین سرطان پوست است. BCC ها اغلب در افرادی که دارای پوست مناسبی هستند، یا افرادی که دارای پوست تیره تر هستند رخ می دهد. BCC ها همانند یک مروارید و یا یک پیچ صورتی از پوست است.

BCCs پس از سال ها مکرر در معرض نور خورشید یا برنزه نمودن در محیط داخلی ایجاد می شود. BCC در سر، گردن و بازوها رایج است، اما می تواند در هر کجای بدن، از جمله قفسه سینه، شکم و پاها نیز ایجاد شود. تشخیص و درمان اولیه BCC مهم است. BCC می تواند به بافت های اطراف حمله کند و به اعصاب و استخوان ها نیز نفوذ پیدا نماید و باعث آسیب دیدگی شود.

کارسینوم سلول سنگفرشی  (SCC)

SCC دومين نوع شايع سرطان پوست می باشد. افرادی که دارای پوست نرم و سفید هستند به احتمال زیاد SCC را خود تولید می کنند، با این حال این عارضه می تواند در افرادی که پوست تیره دارند نیز ایجاد شود. SCC اغلب قرمز رنگ همراه با درد است که ممکن است به طور ناگهانی محو شود و سپس مجددا باز گردد. SCC بیشتر بر روی پوست ایجاد می شود در لبه گوش، صورت پخش می شود. SCC می تواند در پوست  و به صورت عمیق رشد کند و باعث آسیب شود. تشخیص و درمان زودهنگام می تواند مانع از این شود و SCC در دیگر نقاط بدن گسترش پیدا نماید.

ملانومای بدخیم

ملانوما مرگبار ترین نوع سرطان پوست است. ملانوما اغلب در یک مول رشد می کند یا به طور ناگهانی به عنوان یک نقطه تاریک جدید روی پوست ظاهر می شود. تشخیص و درمان اولیه  در این نوع سرطان بسیار ضروری است.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ای سرطان و انواع سرطان ها بهتر است به یک انکولوژیست باتجربه و حاذق مراجعه شود که ما در اینجا دکتر علیرضا احمدی را معرفی می نماییم. شماره مطب: ۷۱۰۶۲۵۰۰

باتشکر سایت دکتر علیرضا احمدی فوق تخصص سرطان و انکولوژیست

برخی مقالات مرتبط

سرطان غدد لنفاوی

سرطان خون

سرطان پستان

سرطان گوارش

و…

پاسخ

6 + 19 =