سرطان واژن

سرطان واژن

آیا سرطان واژن کشنده است؟

سرطان واژن چیست و چگونه درمان می شود؟

علل سرطان واژن چیست؟

آیا عفونت های دائمی واژن منجر به سرطان می شود؟

در این مقاله توضیحات جامع و مفصلی پیرامون سرطان واژن گردآوری شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

سرطان واژن  نوعی بیماری نادری است که اغلب در سنین بالا رخ می دهد اما این سرطان در بافت های داخل واژن یا رحم ایجاد می شود. این بیماری بیشتر در کانال واژن ایجاد می شود. اگر بیمار در تشخیص آن فورا به فوق تخصص سرطان شناس مراجعه نماید شانس درمان را افزایش می دهد.

سرطان واژن

علائم سرطان واژن

سرطان واژن در بیشتر مواقع هیچ علامت و نشانی از خود ندارد اما اگر به مرحله پیشرفت برسد ممکن است که برخی نشانه هایی ایجاد کند، از جمله:

  • داشتن خونریزی بعد از سن یائسگی
  • تکرر ادرار
  • عفونت های مکرر و بهبود نیافته به طور کامل
  • ترشحات چرکی و یا آبکی از واژن
  • یبوست مزمن
  • داشتن درد لگنی
  • ادرار سوزناک و دردناک
  • خونریزی های شدید در حین مقاربت
  • احساس وجود غده یا توده در واژن
  • خونریزی های غیر طبیعی

علل سرطان واژن

اگر سلول های سالم شروع به جهش ژنتیکی کند به طوری که به سلول های غیر طبیعی تبدیل شوند و شروع به تکثیر کنند و در مرحله آخر سلول های سالم را بیمار کنند و خود نیز از بین نروند در واقع به سلول های سرطانی تبدیل شده اند. در نتیجه این سلول ها به متاستاز تبدیل شده و به دیگر قسمت های بدن نفوذ پیدا می کنند و آن ها را تخریب می نمایند.

تشخیص و درمان سرطان تهاجمی واژن

اکثر بیماران با علائم خونریزی بدون درد و ترشح غیر طبیعی مراجعه می کنند. تشخیص قطعی با برداشت نمونه از ضایعه به هنگام معاینه با اسپکولوم است. نمونه را می توان به صورت سرپایی و یا زیر بیهوشی تهیه کرد.

از آنجایی که به دلیل نادر بودن بیماری، تجربیات کمی در درمان سرطان واژن وجود دارد بعد از تشخیص باید بیمار به مراکز مجهز ارجاع شود. درمان براساس مرحله بیماری و محل درگیری واژن بوده و البته باید به صورت موردی صورت گیرد. مسئله مهم حفظ عملکرد واژن بعد از درمان است.

انواع درمان سرطان واژن

راههای درمان سرطان واژن عبارتند از:

جراحی: از آنجا که واژن بسیار نزدیک به مثانه و رکتوم است جراحی کاربرد محدودی دارد و فقط در شرایط های خاص از آن استفاده می شود.

رادیوتراپی: این نوع درمان برای اکثر بیماران مبتلا به سرطان واژن درمان انتخابی است و شامل تلفیقی از تله درمانی و درمان داخل حفره ای است. در بعضی موارد می توان فقط رادیوتراپی داخل حفره ای انجام داد.

در ضایعات بزرگتر درمان با اشعه به صورت رادیوتراپی اکسترنال شروع می شود تا تومور اولیه و غدد لنفاوی لگنی کوچک شوند، سپس درمان داخل حفره ای صورت می گیرد. در مجموع با دوز کنترل موضعی بهتر خواهد بود.

اگر یک سوم تحتانی واژن درگیرباشد، باید غدد لنفاوی کشاله ران درمان یا برداشته شوند.

درباره ی درمان به صورت شیمی درمانی و رادیوتراپی توام گزارش های کمی وجود دارد ولی درباره ی کنترل بیماری مرکزی، درمان همزمان و یا سیس پلاتین با رادیوتراپی شاید بتواند موثر واقع شود.

چکیده مطلب

گزارش های اخیر نشان داده اند که بقای ۵ ساله این تومور یا توده مشابه سرطان سرویکس می باشد. ابتلا به سرطان واژن کشنده نیست اما در صورتی که فورا درمان نشود ممکن است که باعث عوارض جانبی جبران ناپذیری گردد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ای سرطان و درمان سرطان ها بهتر است به یک انکولوژیست باتجربه و حاذق مراجعه شود که ما در اینجا دکتر علیرضا احمدی را معرفی می نماییم. شماره مطب: ۷۱۰۶۲۵۰۰

باتشکر سایت دکتر علیرضا احمدی فوق تخصص سرطان و انکولوژیست

برخی مقالات مرتبط

سرطان غدد لنفاوی

سرطان خون

سرطان پستان

سرطان گوارش

و…

پاسخ

یک + 3 =