سرطان غدد لنفاوی

سرطان غدد لنفاوی

درمان سرطان غدد لنفاوی چگونه است؟
آیا سرطان غدد لنفاوی درد دارد؟
آیا سرطان غدد لنفاوی در کودکان نیز رخ می دهد؟

سرطان غدد لنفاوی که در اصطلاح پزشکی لنفوما نام دارد، سرطانی است که غدد لنفاوی و سیستم لنفاوی بدن را درگیر می کند.· دو نوع سرطان غدد لنفاوی وجود دارد: نوع هوچکین و غیر هوچکین.· بزرگ شدن غدد لنفاوی، بارزترین مشخصه این سرطان است که بعد از رفع عفونت برطرف نخواهد شد.· متاسفانه راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان غدد لنفاوی وجود ندارد، اما درصد موفقیت روش های درمانی بالا می باشد.

سیستم لنفاوی چیست؟

بدن ما متشکل از رگ های لنفاوی و گره های لنفاوی است که بخشی از سیستم ایمنی بدن می باشد. کار این سیستم، جمع آوری مایعات، مواد اضافی و مواردی مانند باکتری ها و ویروس های موجود در بدن و دفع آن ها از طریق خون می باشد.رگ ها، وظیفه جمع آوری و جابجایی خون را در بدن برعهده دارد. اما از آن جایی که رگ های لنفاوی، به جای حمل خون، وظیفه حمل و جابجایی مایعات را بر عهده دارند، لنف نامیده می شوند.گره های لنفاوی که غدد لنفاوی نیز نام دارند، سلول ها و مواد زائد را از لنف (مایع لنفاوی) دفع و لنفوسیت را (گلبول های سفید) ذخیره می کنند. گره های لنفاوی بخشی از سیستم لنفاوی هستند و در سراسر بدن پخش شده اند.

چرا غدد لنفاوی متورم می شوند؟

عفونت، یکی از شایع ترین علل ملتهب شدن غدد لنفاوی می باشد، از جمله عفونت سیستم تنفسی مانند سرماخوردگی. در صورتی که این التهاب وتورم ادامه دار شود و علائم بالینی مانند تب، تعریق و یا کاهش وزن را به همراه داشته باشد، بایستی به انکولوژیست حاذق و با تجربه مراجعه کرد.در برخی موارد، سلول های لنفوسیتی سرطانی می شوند و شاهد بروز لنفوما یا سرطان غدد لنفاوی خواهیم بود.

سرطان-غدد-لنفاوی-1

سرطان غدد لنفاوی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

این سرطان در مراحل اولیه، منجر به بروز علائم بالینی نمی شود. بزرگ شدن غدد لنفاوی از طریق معاینه فیزیکی امکان پذیر می باشد. غدد لنفاوی در نقاط زیر یافت می شوند:- گردن- بالای قفسه سینه- زیر بغل- معده- کشاله رانبرخی علائم و نشانه های سرطان غدد لنفاوی عبارت است از:- درد های استخوانی- سرفه- خستگی- بزرگ شدن طحال- تب- تعریق شبانه- راش های خارش دار- خارش پوست- معده درد- کاهش وزن ناگهانیاز آن جایی که بسیاری از افراد متوجه این علائم نمی شوند، امکان تشخیص این سرطان در مراحل اولیه کمی سخت می باشد. مهم است که فرد بداند این علائم به چه صورت ظاهر می شوند و چه زمانی تشدید می یابند.

علت بروز سرطان غدد لنفاوی

سرطان، نتیجه رشد غیر قابل کنترل سلول ها می باشد. هر سلولی طول عمری دارد و در نهایت می میرد. در افراد مبتلا به لنفوما/ سرطان غدد لنفاوی، به جای مرگ سلول ها شاهد پخش شدن آن ها هستیم.علت اصلی بروز لنفوما مشخص نیست، اما برخی عوامل احتمال ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند. دو نوع سرطان غدد لنفاوی وجود دارد.۱٫ سرطان غدد لنفاوی غیر هوچکین. در این سرطان، تومورها در غدد لنفاوی جدا از هم رشد می کنند و برخی از غدد درگیر نخواهند شد.۲٫ سرطان غدد لنفاوی هوچکین. این سرطان معمولا یک گره و غده را درگیر می کند و سپس سراغ غده بعدی خواهد رفت.

عوامل موثر در بروز سرطان غدد لنفاوی غیر هوچکین

– نقص ایمنی. ضعیف شدن سیستم ایمنی، ابتلا به برخی بیماری ها مانند ایدز و یا مصرف برخی داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی- بیماری های اتو ایمیون. مانند آرتریت روماتوئید و یا بیماری سلیاک- سن. سرطان لنفوم در افراد بالای ۶۰ سال بیشتر شایع است.- عفونت. هپاتیت C، هلیکوباکتر پیلوری و EBV از جمله عفونت هایی هستند که احتمال ابتلا به سرطان غدد لنفاوی را افزایش می دهند.- تماس با مواد شیمیایی و اشعه.عوامل موثر در بروز سرطان غدد لنفاوی هوچکین- سن. این نوع سرطان در افراد بین ۲۰ تا ۳۰ سال بیشتر شایع می باشد.- جنسیت. درصد ابتلای زنان به این نوع سرطان بیشتر می باشد.- سابقه خانوادگی. افرادی که یکی از اعضای خانواده شان به این سرطان مبتلا بوده اند، بیشتر در معرض ابتلا هستند.- نقص سیستم ایمنی. ابتلا به بیماری های نقص سیستم ایمنی و یا ایدز، احتمال ابتلا به این نوع سرطان را افزایش می دهند.

تشخیص سرطان غدد لنفاوی

در صورت احتمال سرطان غدد لنفاوی، بیوپسی انجام خواهد شد. در این تست، نمونه ای از سلول های گره های لنفاوی ملتهب گرفته می شود. سپس نمونه جهت بررسی های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود. در صورت تشخیص سرطان، تست های تشخیصی بیشتری جهت تعیین میزان پخش شدگی سرطان انجام خواهد شد.عکس برداری با اشعه ایکس، MRI و سی تی اسکن از جمله این تست ها هستند.

سرطان-غدد-لنفاوی-2

درمان سرطان غدد لنفاوی

درمان بر اساس مرحله سرطان تعیین خواهد شد. ملاک تعیین مرحله سرطان، میزان پخش شدگی سرطان می باشد. در صورتی که سرطان در مرحله اول باشد، تنها گره های لنفاوی درگیر خواهند شد، و در صورتی که سرطان سایر ارگان های بدن مانند ریه و مغز استخوان را درگیر کرده باشد، سرطان در مرحله چهار تشخیص داده خواهد شد.رادیوتراپی، درمانی است که برای سرطان غدد لنفاوی هوچکین در نظر گرفته می شود. در این روش، سلول های سرطانی نابود می شوند، داروهایی جهت تخریب سلول های سرطانی نیز برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.شیمی درمانی و رادیوتراپی، راه درمان سرطان غدد لنفاوی غیر هوچکین می باشد.در برخی موارد، پیوند مغز استخوان به تولید سلول های سالم و طبیعی در سیستم ایمنی کمک می کند.

سرطان غدد لنفاوی در کودکان

در بسیاری از موارد، فاکتورهای گفته شده عامل بروز این سرطان در کودکان نیز هستند. به عنوان مثال، سرطان هوچکین در کودکان ۱۵ سال و حتی کمتر، شایع است، اما نوع غیر هوچکین این سرطان در کودکان رشد سریع و پیشرفته ای دارد.کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان غدد لنفاوی هستند.

https://www.healthline.com/health/lymphoma

باتشکر سایت دکتر علیرضا احمدی

پاسخ

هشت − شش =