سرطان رحم

سرطان رحم

آیا سرطان رحم کشنده است؟

کدام درمان در این نوع سرطان مناسب تر می باشد؟

سرطان رحم نوعی بیماری است که در آن سلول های بدخیم در ناحیه گردن رحم رشد می کنند و بطور منظم و فزاینده ای تکثیر می شوند. سرطان رحم دومین سرطان شایع دستگاه تناسلی زنان و پنجمین سرطان پس از سرطان های ریه، سرطان پستان، سرطان روده بزرگ و سرطان آندومتر در جهان است و حدود شش درصد کل سرطان های زنان را تشکیل می دهد.

این سرطان یکی از انواع سرطانی است که می توان با غربال سازی عادی از آن جلوگیری نمود. سرطان سرویکس معمولا به کندی رشد می نماید.

سرطان رحم چیست؟

سرطان سرویکس یا رحم وقتی سلول های سالم به صورت سلول های غیر عادی در می آیند و خارج از کنترل، رشد می کنند به وجود می آید. بیشتر خانم هایی که سرطان رحم را در مراحل پایین در آنان تشخیص داده می شود، و درمان را زود شروع می کنند وضعیت مطلوبی پیدا می کنند.

سرطان-رحم-1

علائم سرطان رحم

سرطان رحم ممکن است در ابتدا علائمی ایجاد نکند. زمانی که علائم آن بروز می کند، به صورت خونریزی واژینال در یکی از زمان های زیر اتفاق می افتد:

  • بین سیکل قاعدگی
  • بعد از رابطه جنسی
  • بعد از سن یائسگی

ممکن است این شرایط به خاطر شرایطی غیر از سرطان به وجود آمده باشد ولی بهتر است اگر کسی دچار خونریزی واژینال در یکی از این زمان ها شد، با پزشک یا فوق تخصص سرطان شناسی خود در میان بگذارد.

مرحله بندی سرطان رحم

مرحله بندی سرطان رحم راهی است که در آن میزان گسترش سرطان شرح داده می شود. درمان مناسب برای بیمار به مرحله سرطان، سن فرد و سایر مشکلات سلامتی بستگی اساسی دارد. همچنین درمان به تمایل بیمار به بارداری بستگی دارد.

تشخیص سرطان رحم

در این نوع سرطان آزمایش و تست هایی صورت می گیرد از جمله: پاپ اسمیر برای غربالگری سرطان رحم به کار می رود. برای این تست انکولوژیست با استفاده از وسیله ای به نام اسپکولوم دیواره های واژن رااز یکدیگر باز می کند. سپس به منظور نمونه برداری از برس کوچکی برای جمع آوری تعدادی از سلول های رحم استفاده می کند. پزشک دیگری این سلول ها را از نظر غیر عادی بودن بررسی می کند.

اگر سلول ها غیر عادی باشند، پزشک برای کسب اطلاعات بیشتر دستور به انجام بیوپسی می دهد.

هنگام بیوپسی (نمونه برداری) پزشک یک قطعه کوچک از بافتی از رحم که به نظر غیر عادی می آیند را بر می دارد. برای مشاهده رحم حین بیوپسی پزشک از عدسی بزرگ کننده ای (چیزی شبیه به ذره بین) به نام کولپوسکوپ استفاده می کند.

گاهی پزشک سلول هایی را در رحم پیدا می کند که سرطانی نیستند ولی غیر عادی هستند و شانس زیادی برای تبدیل به سرطان دارند. از راههای مختلفی می توان این سلول های پیش سرطانی رااز بین برد، ممکن است آن ها را برای جلوگیری از تبدیل سرطان برداشت یا بیمار از آن به بعد تحت مراقبت های بیشتری قرار بگیرد.

درمان سرطان رحم

درمان سرطان رحم به روش های مختلفی انجام می شود، از جمله:

  • جراحی
  • رادیوتراپی (پرتودرمانی)
  • شیمی درمانی
به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ای سرطان و انواع سرطان ها بهتر است به یک انکولوژیست باتجربه و حاذق مراجعه شود که ما در اینجا دکتر علیرضا احمدی را معرفی می نماییم. شماره مطب: ۷۱۰۶۲۵۰۰

باتشکر سایت دکتر علیرضا احمدی فوق تخصص سرطان و انکولوژیست

برخی مقالات مرتبط

سرطان غدد لنفاوی

سرطان خون

سرطان پستان

سرطان گوارش

و…

پاسخ

7 − 5 =