سرطان بیضه

سرطان بیضه

آیا سرطان بیضه کشنده است؟

به سلول های بدخیمی که منشاء گرفته از بیضه باشد ، سرطان بیضه می گویند.

عوامل خطر ساز و مشکلات همراه با سرطان بیضه چه می باشد؟

بیضه به خوبی نزول نکرده یا نا به جا خطرابتلا را تا ۴۰ برابر افزایش می دهد. دیگر عوامل خطر ساز عبارتند از: تومور در بیضه مقابل، سابقه خانوادگی، اوریون وتماس مادر با استروژن ها در دوران بارداری. تغییرات ژنتیک یافت شده عبارتند از: تقویت یا حذف در کروموزوم ۱۲ و جهش در ژن KIT

میزان شیوع سرطان بیضه چقدر می باشد؟

 سرطان بیضه تقریبا ناشایع می باشد و ۱ در صد بدخیمی های مردان را تشکیل می دهد اما شایع ترین بدخیمی در سن ۱۸ تا ۳۵ سالگی است. دارای الگوی سه قله ای در میزان بروز است که سه دوره با حداکثر بروز عبارتند از: دوران شیرخوارگی، ۲۵ تا ۴۰ سالگی و ۶۰ سالگی.

باید بگوییم که سفید پوستان بیش از آسیایی ها و آفریقایی ها در خطر ابتلا به این سرطان قرار دارند.

شرح حال بیمار از سرطان بیضه چگونه می باشد؟

بیمار متوجه بر آمدگی در بیضه ها می شود. به ندرت، کمر درد ناشی از بزرگی غدد لنفاوی پاراآئورتیک یا تنگی نفس، سرفه یا هموپتزی ناشی از متاستاز ریوی.

معاینه در بیماران دارای سرطان بیضه چگونه صورت می گیرد؟

توده سخت و بدون درد در بیضه (ممکن است هیدروسل ثانویه وجود داشته باشد). لنفادنوپاتی (از جمله در ناحیه سوپراکلاویکولار و پاراآئورتیک) علائم پلورال افیوژن. ژنیکوماستی (ناشی از تومور تولید کننده HCG )

سرطان-بیضه

علل سرطان بیضه چیست؟

تومور سلول های ژرمینال به انواع سمنیوم (۴۰ درصد،حداکثر شیوع این نوع ۳۰ تا ۴۰ سالگی) و تومور سلول های ژرمینال غیر سمینونی (۶۰ درصد، حداکثر شیوع در سن ۲۰ تا ۳۰ سالگی) تقسیم می شوند. دسته اخیر شامل انواع سرطان سلول های جنینی، کوریوکارسینوما، تومورهای کیسه زرده و تراتوم است. انواع نادر تومورهای غیر سلول های ژرمینال عبارتند از: تومور سلول های سرتولی و لایدیگ و لنفوم غیر هوجکین. سمینوم، توموری کم رنگ، سفید و کرم توپر با حدودی به خوبی احاطه شده است. تراتوم ظاهری کیستی با نواحی دارای خون ریزی و نکروز دارد.

تشخیص سرطان بیضه چگونه صورت می گیرد؟

خون: شمارش کامل سلول های خونی، اوره و الکترولیت ها، آزمایش عملکرد کبدی، شاخص های توموری آلفا فیتوپروتئین

ادرار: آزمایش بارداری: اگر تومور B  تولید کند مثبت می باشد.

سونوگرافی بیضه: مشاهده تومور اولیه.

مرحله بندی: سی تی اسکن (شکم، قفسه سینه و مغز در صورت وجود بیماری گسترده)

درمان سرطان بیضه چگونه صورت می گیرد؟

به پاتولوژی، مرحله و گروه بندی بیماری از نظر پیش آگهی بستگی دارد. پیش از شیمی درمانی یا پرتودرمانی باید به بیمار پیشنهاد داد اسپرمش در بانک اسپرم ذخیره شود.برای این منظور باید به یک انکولوژیست حاذق مراجعه شود.

یکی از عوارضی که این سرطان در درمان تاخیر ایجاد می کند، متاستاز منجر به عوارض ریوی یا عصبی در بیمار خواهد شد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ای سرطان و انواع سرطان ها بهتر است به یک انکولوژیست باتجربه و حاذق مراجعه شود که ما در اینجا دکتر علیرضا احمدی را معرفی می نماییم. شماره مطب: ۷۱۰۶۲۵۰۰

باتشکر سایت دکتر علیرضا احمدی فوق تخصص سرطان و انکولوژیست

برخی مقالات مرتبط

سرطان غدد لنفاوی

سرطان خون

سرطان پستان

سرطان گوارش

و…

پاسخ

12 + 1 =